UNICEF

19 października 2022 r. miasto Katowice wraz z UNICEF podpisało porozumienie w sprawie współpracy w zakresie pomocy dla dzieci i rodzin z Ukrainy uciekających przed wojną. Pomoc jest w całości finansowana ze środków UNICEF, a projekt będzie realizowany do końca 2023 roku.

Program wsparcia oparty jest na sześciu filarach - ochrona dziecka, zdrowie, mycie i żywienie, edukacja, rozwój i uczestnictwo młodzieży, polityka społeczna i rozwój wczesnodziecięcy. Program zakłada między innymi organizację zajęć międzykulturowych o charakterze integracyjnym, stworzenie strefy przyjaznej dzieciom w placówkach pomocy społecznej, doposażenie 13 oddziałów Żłobka Miejskiego, a także wsparcie psychologiczne
i psychospołeczne dla osób, które przeżyły traumę.

W celu podniesienia jakości usług, w ramach środków otrzymanych  Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia zakupiła dla dzieci klocki konstrukcyjne MAMMUTICO. „Klocki Mammutico” niosą dla dziecka wszystkie korzyści związane
z zabawą klockami. Wyzwalają kreatywność, opartą na uwalnianiu naturalnego twórczego potencjału, stają się elementem wpływającym na poczucie osobistej sprawczości i efektywności. Pozwalają na swobodną zabawę, która jest jednym z podstawowych elementów zdrowego rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego dziecka. Uczą dziecko wzajemnej współpracy, a także przyczyniają się do budowania zażyłych relacji między dziećmi. Efekty działań naszych dzieciaków przedstawiamy poniżej.