Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego[1]) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO17 listopada1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem[2]. Od 1950 r. zanikło 250 języków[1]. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Język jest doskonałym narzędziem służącym do komunikacji. Język ojczysty daje nam ogromną możliwość wyboru słów, którymi chcemy dotrzeć do innych. Przepiękne w języku jest to, że jest taki bogaty w zwroty, dzięki którym my sami możemy myśleć o sobie dobrze, ale i innym możemy uprzyjemnić życie. Tak, naprawdę to nie przesada! Do tzw. „skrzydlatych słów” nie zaliczamy tylko „dzień dobry, przepraszam i dziękuję”, choć nieraz i one wystarczą, aby czyjś dzień był lepszy.
W naszym języku ojczystym mamy mnóstwo słów, które czynią nasze życie lepszym. Pamiętaj, że masz możliwość, dzięki słowom wpłynąć na czyjeś życie. Niestety, bardzo często słyszymy słowa, które ranią. W przestrzeni publicznej, w relacjach koleżeńskich, domowych padają przykre zwroty, które niczego pozytywnego nie wnoszą. Jednak to od nas zależy, których słów będziemy używali.
Przed nami Tydzień Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który będzie zwieńczeniem tego tygodnia (21.02.2021) w naszej szkole będzie przebiegał pod hasłem „Słowa mają moc”. Codziennie zaprosimy Was do budowania „skrzydlatego banku słów”. Chcemy zastanowić się, odkryć i zastosować w życiu słowa z języka ojczyste, które pozwolą nam odkryć to, jacy jesteśmy wartościowi, jaki świat wokół nas jest ciekawy, jak ludzie, którzy nas otaczają są warci uwagi i szacunku. To właśnie słowa takie jak „miłość, szacunek, tolerancja, różnorodność, ciekawość, fascynacja” i wiele innych będzie tematem lekcji w najbliższym tygodniu. Można mieć różne zdania i rozmawiać, nie oskarżając się? Można być złym i nie obrzucać kogoś wyzwiskami? Można kogoś nie lubić, ale go szanować? Można wreszcie kogoś bardzo lubić i mu o tym mówić? Zapraszamy w cudowny świat języka ojczystego, jego słów, które budują relacje. Często w ramach tego święta zastanawiamy się nad pielęgnacją polszczyzny, zwracamy uwagę na używanie poprawnych form, dbanie o pisownię i polskie znaki. Dalej chcemy to robić, ponieważ warto dbać o piękno języka.
W tym roku jednak obok poprawności chcemy w sposób szczególny wydobyć z języka te formy, które pomogą nam w komunikacji i uczynią świat piękniejszym. Zapraszamy !!!
Zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie.
Temat prac konkursowych: Słowa mają moc. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021.
Technika: plakat, filmik, wiersz, opowiadanie.
Prace mogą być wykonane samodzielnie lub jako projekt klasowy.
Termin: 19.02.2021
Inspiracją dla Ciebie mogą być treści poruszane podczas Tygodnia Języka Ojczystego.
Prace należy przesyłać do nauczycieli języka polskiego (Zadania, Classroom)
Chcemy również zaprosić każdą klasę do stworzenia „Banku słów, które mają moc”.
Po każdym dniu proszę, abyście przygotowali listę słów, zwrotów pozytywnych, nawiązujących do tematyki dnia. Listę „Banku słów, które mają moc” przesłali do nas. Proszę wyznaczyć osobę, która będzie spisywała wasze propozycje, następnie przygotuje listę z całego tygodnia (może ładnie ozdobić kartkę) i wyśle do wychowawcy, z podpisem, kto przygotowywał pracę oraz numerem klasy. „Bank słów, które mają moc” prosimy, aby wykonać w wersji elektronicznej. Każda klasa, która wykona zadanie, w zależności od jakości listy, otrzyma punkty dodatnie z zachowania. Dodatkowe punkty otrzyma osoba, która przygotuje pracę do wysłania.